Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Passive satellite multiswitch 5 In / 8 Out
distributor for a maximum of 8 participants from one satellite
It can even fit into the smallest corner in the attic, thanks to its compact design. It doesn’t even need a power supply cord, since the multi-switch takes the power that it and the LNB require from the connected receivers.
- suitable for DVB-S and DVB-S2 (4K/HDTV/3D)
- compatible with a Quad LNB and Quattro LNB
- additional terrestrial antenna input (DVB-T/DVB-T2 HD)
- built-in 22 kHz generator
- power supply via receiver
- compact cast aluminium housing
- No 230 V connection (power supply) required!
Technical specifications
General
| Height | 28.7 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 124 mm |
| Length | 149.9 mm |
| Color | silver |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
Device connections
| switching commands | 13/0; 18/0; 13/22; 18/22 |
| power supply for LNB | 400 |
| number of inputs | 5 pcs. |
| max. subscriber | 8 szt. |
| Number of outputs | 8 ports |
| Output, type | F female |
| Input, type | F female |
Signal transmission
| Return loss SAT outputs | 8 dB |
| Return loss SAT inputs | 10 dB |
| Polarization decoupling SAT | 28 - 30 dB |
| Frequency range terrestrial | 47 - 862 MHz |
| Frequency range | 950 - 2.200 MHz |
| Transmission modes | DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
€39.99 RRP
Packing units:
1 / 20