Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
LR1/N (Lady) (4901)
alkaline manganese battery, 1.5 V
- Suitable for e.g. Radio keys or remote controls
Technical specifications
General
| Height | 30.2 mm |
| Model designation | 4901 |
| Diameter | 12 mm |
| Weight | 10 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | N (Lady) |
| ANSI/NEDA-Name | 910A |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR1 |
| Voltage | 1.5 V |
| max. capacity | 850 mAh |
| Technology | alkaline manganese battery |
€2.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100