Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Dual USB charger 2.4 A (12W) white
compact USB power supply with 2xUSB connectors
In: 100-240V 50/60Hz max. 1.0A AC
Out A: 9.0V max. 2.0A (18.0W) DC Out QC: 5.0V max. 3.0A (15.0W) DC 9.0V max. 2.0A (18.0W) DC 12.0V max. 1.5A (18.0W) DC
TEST
TEST
- charges up to two devices simultaneously
- Small and compact - the flat design makes the power supply unit the ideal travel companion.
- the USB port on the side allows space-saving cable management
- universally suitable for devices such as smartphones or tablets that are charged via USB or as a power supply unit for supplying power to devices via USB
- compatible for many manufacturers like Apple iPhone or iPad, Samsung Galaxy series, Sony, Huawei, LG, Xiaomi
- The integrated electronics protect against overload, overheating and short-circuit, thus providing optimum safety. load, overheating and short-circuit and thus offers the optimum safety.
- In: 100-240V 50/60Hz max. 1.0A AC
Technical specifications
General
| Height | 22.4 mm |
| Operating temperature up to | 40 °C |
| Markings | CE, WEEE, Haus, Quader, Indoor use |
| Width | 37 mm |
| Length | 71.5 mm |
| Color | white |
| Weight | 34 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Retail Polybag |
| Material | ABS |
Performance
| max. performance | 12 W |
| In: 100-240V 50/60Hz max. 1.0A AC
Out A: 9.0V max. 2.0A (18.0W) DC Out QC: 5.0V max. 3.0A (15.0W) DC 9.0V max. 2.0A (18.0W) DC 12.0V max. 1.5A (18.0W) DC TEST |
Device connections
| Input, Voltage Range | 100 - 240 (AC) V |
| Input current | 0.5 A |
| Average active efficiency | 80.6 % |
| Efficiency at low load (10 %) | 72.2 % |
| Output, max. amperage | 2.4 A |
| Output, type | 2 USB 2.0 female (Type A) |
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
accessory - Power supply
| Output power | 12 W |
€14.99 RRP
Packing units:
1 / 100 / 200