Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Charge'n Sync Lightning Connector - Steel Line, white
for all Apple devices with Lightning Connector
The SKROSS® Charge’n Sync Lightning Connector cable offers a high-speed connection to charge and synchronise all your Lightning Connector devices.
Easy charging
A charging cable in your luggage is priceless when your battery is running out of power, and with the Charge’n Sync Lightning Connector cable in your bag, you will always be prepared for any adventure. The stylish cable from the Steel Line is the perfect accessory for all your gadgets with a Lightning Connector.
- Apple certified
Technical specifications
General
| Height | 195 mm |
| Width | 80 mm |
| Length | 180 mm |
| Weight | 29 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Connections
| Connection, type | USB 2.0 male (type A) |
| Connection 2, type | Apple Lightning male (8-pin) |
Device connections
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
Cable
| Cable length | 1 m |
| max current capacity | 2.4 |
| Cable type | round cable |
Downloads
Product data sheet pdf
€24.99 RRP
Packing units:
1 / 20