Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Versa (EKP127)
Premium Laptop Backpack, fits up to 14,1-inch/MacBook Pro 15-inch
Sporting a briefcase aesthetic, the Versa is a backpack built for the modern executive. Its discreet appearance keeps the wearer looking good on the street or in the boardroom, while a hard-shell sunglass case and laptop corner guards leave its valuable contents well-protected.
- Checkpoint Friendly 14.1-inch laptop/15-inch MacBook Pro compartment
- Hard-shell quick-access sunglasses case
- Patented corner-guard protection system
- Front-loading quick-access file divider
- Felt-lined iPad/Kindle/tablet pocket
- Premium leather handles and accents
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 430 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 330 mm |
| Color | black |
| Weight | 1790 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 200 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Laptop Corner-Guard Protection System, Self-healing zippers, Shell-Protected Sunglass/Gadget Case, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| compartments for | Sunglass, Purse, Computer accessories, Water bottle, Credit cards, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards, Magazines, Headphones |
| capacity | 21.5 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 35.9 |