Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Flight (EKB419)
Laptop Bag – Briefcase, fits up to 16-inch
A travel-ready briefcase truly built for action, with a Checkpoint Friendly design and dedicated, easy-to-reach spots for a laptop, iPad/Kindle/tablet, and more. Discreet but with a little bit of spark, this soft attaché gets you where you want to go, looking good and on your game.
- Travel Friendly 16-inch laptop compartment
- Felt-lined iPad/Kindle/tablet pocket
- Spacious, well-organized compartments
- Trolley handle pass-through
- Ergonomic two-way adjustable shoulder strap
- Large zippers and metal pulls
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 300 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 430 mm |
| Color | black |
| Weight | 1080 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 95 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Self-healing zippers, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| compartments for | A4 Folder, Computer accessories, Purse, Headphones, Credit cards, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Tablet/eReader, Pens, Business cards, Phone, Travel documents |
| capacity | 15 |
| construction form | bag |
| Devices Suitable Max | 40.6 |
€89.95 RRP
Packing units:
1 / 5