Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ to USB-C™ adapter, 90°, black
USB-C™ female > USB-C™ male
- USB-C™ 90-degree angle plug
- data transfer rate of up to 5 Gbps
Technical specifications
General
| Height | 10 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 10 mm |
| Length | 20 mm |
| Color | black |
| Weight | 10 g |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | USB-C™ female |
| Connection 2, type | USB-C™ male |
Signal transmission
| max. transmission rate | 5 Gbit/s |
Downloads
Declaration of conformity pdf
€4.99 RRP
Packing units:
1 / 400