Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ to HDMI™ Adapter with 60 W Power Delivery
expands a USB-C™ ™ device by an HDMI ™ connection.
The USB-C™ to HDMI™ adapter adds an HDMI™ port to your device. The adapter supports a resolution of up to 4K×2k@60 Hz and has additional power delivery technology to charge e.g. notebooks with up to 60 W via the USB-C™ port.
- Area of application - The USB-C™ to HDMI™ adapter mirrors video signals from USB-C™ devices to devices with HDMI™ connection.
- Power Delivery 60 W - Enables charging of end devices with a power of up to 60 Watts. This allows, for example, large notebooks, hubs or docking stations to be charged without difficulty.
- Resolutions - The USB-C™/HDMI™ adapter supports screen resolutions up to 1080p@60Hz/4k@30Hz on the HDMI™ port.
- Usage - Ideal for computers/notebooks/laptops/iPads/Smartphones/Smart Devices with USB-C™ port to mirror signal to an external HDMI™ capable screen.
- Plug & Play - The USB-C™/HDMI™ adapter can be used without installing any drivers.
Technical specifications
General
| Height | 12 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 40 mm |
| Length | 20 mm |
| Color | white |
| Weight | 23 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| Material | PVC |