Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ Aluminium Multiport Adapter
adds one Ethernet, one HDMI™, one VGA, one mini DisplayPort and three USB-A 3.0 connections as well as one 3.5 mm jack connection and a card reader for SD and micro SD cards to a USB-C™ device
USB-C™ Multiport Adapter made of aluminium extends a USB-C™ device with an Ethernet-, a 3,5 mm jack socket, a card reader for SD- and Micro-SD cards, a HDMI™-, a VGA-, a Mini DisplayPort & 3 USB A 3.0 connectors.
- Function - The multiport adapter mirrors signals from USB-C™ to the most common ports and is therefore the perfect all-in-one solution.
- Power Delivery 60 W - Enables charging of end devices with a power of up to 60 watts. This means that large notebooks, hubs or docking stations, for example, can be charged without difficulty.
- Resolutions - The USB-C™ Multidock supports VGA screen resolutions up to 1920x1200@60Hz and HDMI™, and Mini DisplayPort connection, up to 4k*2k@30Hz.
- Network function - Built-in Ethernet port ensures super-fast network connection in the Gigabit range.
- Reading from memory cards - Integrated card reader enables reading from SD and MicroSD cards. In addition, three USB A 3.0 ports have been installed.
- Use - Suitable for the MacBook, MacBook Pro and other devices with a USB-C ™ connection.
- Plug & Play - The USB-C™ multiport adapter can be used without installing drivers.
Technical specifications
General
| Height | 17 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 135 mm |
| Length | 210 mm |
| Color | silver |
| Weight | 200 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| Material | aluminum |
Device connections
| Output 4, type | VGA female HD (15-pin) |
| Output 2, type | 3 USB 3.0 female (Type A) |
| Output 3, type | HDMI™ female (Type A) |
| Output, type | USB-C™ female |
| Input, type | USB-C™ male |
Cable
| Cable length | 0.13 m |
Signal transmission
| max. transmission rate | 5 Gbit/s |
€99.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 40