Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
SR44 (V13GS/357)
silver oxide-zinc button cell, 1.55 V
- For a wide range of digital and analogue clocks
- Reliable and high quality cells
Technical specifications
General
| Applications | bicycle |
| Height | 5.4 mm |
| Model designation | V13GS/357 |
| Diameter | 11.6 mm |
| Weight | 2.33 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| JIS-Name | SG13 |
| ANSI/NEDA-Name | WS15 |
| max. capacity | 155 mAh |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | SR44 |
| Voltage | 1.55 V |
| Technology | silver Oxide-Zinc Battery |
€3.49 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100