Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Basic
Projector Ceiling Mount (M)
for small to medium projectors, fully movable (silver) up to max. 10kg
Place your projector optimally at home or in the office. Where it enables perfect home cinema enjoyment and does not interfere - on the ceiling.
- The distance to the ceiling can be varied via two mounting tubes (130 mm or 200 mm) included in the delivery.
- The ceiling bracket can be tilted up to 15° and rotated through 360°.
- The projector can be easily adjusted via the integrated axle joint even after installation.
- The internal cable routing ensures a tidy appearance.
Technical specifications
General
| Height | 320 mm |
| Warranty | 5 years |
| Width | 178 mm |
| Color | silver |
| Weight | 1100 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 200 mm |
| Material | plastic, steel (powder-coated) |
Performance
| wall distance | 130 - 200 |
| turn / swivel range | 360 ° |
| maximum load | 10 kg |
| inclination and tilting ranges | 15 ° |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws, spacers |
€34.99 RRP
Packing units:
1 / 10