Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Network cable tester Firewire
for testing CAT 5/6 network and ISDN connections
- has RJ11, RJ45, USB (type A), Mini USB (type B), and IEEE1394 6pin Firewire socket
- checks lines for short circuit, wire reversal, and cable defect
- connection tester with integrated LED display for 8 individual cores
- power supply is a 9 V block (not included in delivery)
- protective pouch included in delivery
Technical specifications
General
| Height | 100 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 220 mm |
| Color | red |
| Weight | 250 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 26 mm |
€34.99 RRP
Packing units:
1 / 5 / 20