Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Lunar (EKB417BK18)
Laptop Bag - Briefcase, fits up to 18.4-inch
The Lunar’s crisp, toned-down design impresses in even the most conservative environment. A new take on an old classic, this executive briefcase keeps a laptop and all of the other tools of the modern professional well-organized and easy to access.
- Dedicated 18.4-inch laptop pocket
- Spacious, well-organized compartments
- Premium leather handle and accents
- Magnetic quick-access pocket and back stash compartment
- Trolley handle pass-through
- Ergonomic two-way adjustable shoulder strap
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 360 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 475 mm |
| Color | black |
| Weight | 1330 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 80 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Self-healing zippers, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| compartments for | Computer accessories, Purse, Headphones, Credit cards, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Travel documents, Phone, Pens, Business cards, Magazines |
| capacity | 19 |
| construction form | bag |
| Devices Suitable Max | 46.8 |