Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Ultra Power
LR61/AAAA (Mini) (MN2500)
alkaline manganese battery, 1.5 V
Technical specifications
General
| Model designation | MN2500 |
| Length | 41.5 mm |
| Diameter | 8.3 mm |
| Consumption Unit | 2 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction size | AAAA (Mini) |
| max. capacity | 500 mAh |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR61 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
€5.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 120