Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Light chain with 10 LEDs, battery-operated
atmospheric lighting decoration for indoor use
- light chain with 10 warm white LEDs
- adds a stylish and brightening touch to all indoor spaces
- suitable for indoor use (IP20)
- battery-operated (2 x AA, not included in delivery)
- feeder: approx. 0.30 m, total length: approx. 1.20 m
- LEDs spaced 10 cm apart from one another
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 45 °C |
| Markings | CE, WEEE |
| Length | 1200 mm |
| Color | transparent |
| Weight | 30 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -30 °C |
| Packaging type | Retail Box |
| Material | PVC |
| protection class | IP20 |
| Number of switching cycles | 10000 pcs. |
| Energy efficiency rating | A++ 874/2012/EU |
| General service life | 10000 hrs. |
Battery
| Voltage | 1.5 V |
Performance
| luminous source | light emitting diode (LED) |
| corresponds light bulb | 1 W |
| color rendering index | 80 Ra |
| Power consumption | 0.04 W |
| operating voltage | 3 V (DC) |
| Dimmability | not dimmable |
| Luminous color | warm white |
| weighted energy consumption | 0.44 kWh/1.000 h |
| Luminous flux total | 5 lm |
| Illuminate-Type | LED |
€2.99 RRP
Packing units:
1 / 36 / 144