Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
LCD battery tester
for standard and photo batteries and all common button cells
- suitable for D (Mono), AA (Mignon), C (Baby), 9V Block, N (Lady), AAA (Micro), CR-V3, CR123A, CR 2, 2CR5, CR-P2
- with LCD display
- no AAA device batteries included in delivery
Technical specifications
General
| Height | 23 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 88 mm |
| Length | 118 mm |
| Color | grey |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| suitable IEC battery types | 2CR5, CR 2, CR123A, CR-P2, CR-V3 |
| suitable battery size | 9V Block, AA (Mignon), AAA (Micro), C (Baby), D (Mono), N (Lady) |
€24.99 RRP
Packing units:
1 / 25 / 50