Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Keystone module RJ45 coupler CAT 6A, STP
14.7 mm width, 2x RJ45 female (8P8C)
- for easy snap-in mounting in e. g. a Keystone patchpanel, face plate or surface-mount box
- modular coupler to link two network cable
- metal housing
- suitable for PoE+ according to IEEE 802.3at
Technical specifications
General
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 14.7 mm |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | 2x RJ45 female (8P8C) |
Cable
| Shielding class | STP |
| Specification | CAT 6A |
Signal transmission
| max. bandwidth | 500 MHz |
Downloads
Product data sheet pdf
€11.99 RRP
Packing units:
1 / 50 / 500