Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Journey (EKB440)
Laptop Trolley – Rolling Briefcase, 11-inch to 16-inch Adaptable Compartment
For the traveling executive or mobile manager: take your office on the road with a versatile, professional-looking laptop trolley you can roll right into the boardroom.
- Adjustable laptop pocket for 11-inch to 16-inch devices
- Spacious clothing compartment
- Felt-lined iPad/Kindle/tablet pocket
- Lightweight construction
- Spacious, well-organized compartments
- Smooth, quiet wheels
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 370 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 410 mm |
| Color | black |
| Weight | 2870 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 190 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Self-healing zippers, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| compartments for | A4 Folder, Computer accessories, Purse, Water bottle, Headphones, Credit cards, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards, Magazines |
| capacity | 27 |
| wheels | yes |
| Devices Suitable From | 28 |
| construction form | trolley |
| Devices Suitable Max | 40.6 |
€295.00 RRP
Packing units:
1 / 2