Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
HDMI™ to HDMI™ Cable
HDMI™ male (type A) > HDMI™ male (type A)
- Extend your notebook screen to a HDMI Display
- Connect your notebook to external displays. Projectors, LCD Displays, TV's
- Supports up to 4K Ultra High Definition signal
- Features Audio Return Channel
- High Speed 100Mbps, full-duplex ethernet traffic
- 24/28 bit colour depth
- Crystal Clear High Definition Audio
Technical specifications
General
| Warranty | 1 years |
| Markings | Compostable EN 13432 |
| Length | 1000 mm |
| Diameter | 6 mm |
| Color | black |
| Weight | 56 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| Material | PVC |
Connections
| Connection, type | 2 HDMI™ male (type A) |
| Connection, width | 20 mm |
| Connection, contact material | nickel plated |
| Connection, height | 9 mm |
| Connection, length | 45 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Cable length | 1 m |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| supported audio standards | Audio Return Channel (ARC), HDMI™ Ethernet Channel (HEC) |
| max. transmission rate | 1 Gbit/s |
Downloads
Declaration of conformity pdf
€9.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40