Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
EKP120
Laptop Backpack for devices up to 18.4 inches
Your bag should meet your device’s expectations. Today’s high-end gaming and multimedia devices will feel well-represented, secure, and comfortable in this sharp, smartly-designed and spacious backpack.
- Travel Friendly 18.4-inch laptop compartment
- Water-resistant weather cover
- Spacious, well-organized compartments
- Felt-lined iPad/Kindle/tablet pocket
- Zippered media player compartment and headphone/audio cable outlet
- 5-point balance strap system
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 540 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 380 mm |
| Color | black |
| Weight | 1810 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 210 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | 5-Point Balance Strap System, Cable management, Self-healing zippers |
Build
| compartments for | A4 Folder, Computer accessories, Purse, Water bottle, Credit cards, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards, Magazines, Travel documents, Headphones |
| capacity | 40 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 46.8 |
€189.95 RRP
Packing units:
1 / 4