Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Digital caliper 150 mm/6 inch
for outside, inside, depth and step measuring 0 mm - 150 mm
- features a large five-digit LCD screen (12 x 38 mm); resolution: 0.01 mm/0.0005”
- display can be set to millimetres or inches
- measurement accuracy according to DIN 862 (error limit: 30 µm)
- measurement speed: max 1.5 m/second
- zero point can be set as desired to measure differences
- five-minute timer for battery conservation
- premium quality: stainless, hardened steel
Technical specifications
General
| Height | 8 mm |
| Operating temperature up to | 40 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 75 mm |
| Length | 237 mm |
| Weight | 152 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
Battery
| Battery exchangeable | yes |
| max. capacity | 160 mAh |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
€29.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 50