Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Country Adapter World to Europe
suitable for equipment with earthed & unearthed plugs (2- and 3-pole)
The Country Adapters are the ideal solution for travellers, who prefer a specific travel destination as well as for hotels and conference centres to provide their international guests the possibility of connecting their devices.
- for connecting devices from more than 150 countries in Europe
- suitable for power-hungry devices like laptop and hairdryer
- power rating: e.g. 100 V – 1600 W / 250 V – 4000 W
Technical specifications
General
| Height | 45 mm |
| Width | 58 mm |
| Length | 58 mm |
| Color | white |
| Weight | 39 g |
| Packaging type | Retail Box |
Device connections
| Input 4, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Input 5, type | UK female |
| Input 5, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Input 4, type | Italian female (Type L, CEI 23-16-VII) |
| Input 3, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Input 2, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Input, Voltage Range | 100 - 250 (AC) V |
| Output, max. amperage | 16 A |
| Output, type | Safety plug (Type F, CEE 7/4) |
| Input 2, type | US/Japanese female (Type B, NEMA 5-15, 3-pin) |
| Input, type | Australian female (Type I, AS 3112) |
| Input 3, type | Swiss female (Type J, SEV 1011) |
€11.99 RRP
Packing units:
1