Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 6 outdoor network cable, S/FTP (PiMF), black, 100m
CU, AWG 24/1 (solid), PE UV-resistant
These cables are ideal for use and installation outdoors, for example in the garden, camping, on building facades, for connecting surveillance cameras and for similar applications. The cable sheath is resistant to weathering and UV radiation.
- UV resistant outdoor material for outdoor installation
- non-terminated data-/installation cable for processing and installation with LSA connection technology for Home-/outdoor usage
- double shielded twisted-pair LAN cable
- pairs screening: PIMF (pairs in metal foil) + outer shield: braiding
- This product is not approved for permanent installation in buildings.
- Gigibit (10/100/1000 Mbit) network suitable
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | CE |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
Cable
| Meter scaling | yes |
| Material cable sheath | PE |
| Type 1, shielding | foil (alu) PiMF |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (alu) overall shield |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 7.6 mm |
| Shielding class | S/FTP (PiMF) |
| AWG | 24/1 (solid) |
| Specification | CAT 6 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 250 MHz |
€129.99 RRP
Packing units:
1 / 2