Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
CAT 5e outdoor network cable, F/UTP, black
CCA copper mixture for SOHO application, AWG 26/7 (stranded), PE
- non-terminated flexible data-/patch cable for Home-/outdoor usage
- UV and water resistent
- shielded twisted-pair LAN cable
- outer shield: foil screening
- This product is not approved for permanent installation in buildings.
- Meets requirements for SOHO applications (Small Office, Home Office) up to a max. transmission length of 40 m!
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | CE, SOHO, SOHO_40 |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
Cable
| Cable length | 100 m |
| Material cable sheath | PE |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 1 x |
| Inner conductor material | CCA (copper-clad aluminium) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5.6 mm |
| Shielding class | F/UTP |
| AWG | 26/7 (stranded) |
| Specification | CAT 5e |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 100 MHz |
€34.99 RRP
Packing units:
1 / 4