Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Car Charger (1xUSB)
5W max.1.0A (12/24V) 1xUSB
- Mini format charger charges devices on the cigarette lighter
- Due to its extremely compact design, the charging adapter almost completely disappears in the cigarette lighter and turns it into a USB socket. It can be easily removed with the fingertips.
- TEST KF4
- Compatible with smartphones like Apple iPhone, Samsung Galaxy, Nokia, Xiaomi, Google Pixel, LG, Huawei, Blackberry, tablets like Apple iPad Pro / Air / Mini, Powerbank and external batteries.
- Suitable for use in cars with 12V as well as in trucks with 24V input voltage
- An integrated protection electronics secures the connected devices and offers multiple protection against overcurrent, overload, overheating.
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| Length | 45 mm |
| Diameter | 25 mm |
| Color | black |
| Weight | 10 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Device connections
| Number of outputs | 1 ports |
| Input, Voltage Range | 12/24 (DC) V |
| Output, max. amperage | 1 A |
| Output, type | USB 2.0 female (type A) |
| Input, type | Cigarette lighter male |
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
€4.99 RRP
Packing units:
1 / 150 / 300