Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
BUZZ Charge’n Sync Alarm Lightning Cable, white
for all devices with Lightning port
The alarm cable with lightning port charges and synchronises smartphone and tablet reliably.
With the alarm function your device is theft-protected and as well you will not leave it behind wherever you have used it.
The perfect accessory for all your gadgets with a Lightning connector.
- reminder function - Thanks to the alarm you will never again forget your cable and adapter at the hotel
- theft protection - The BUZZ cable will sound if the connection is broken
- fire prevention - The alarm reminds you to also disconnect the charger after finishing the charging process
- environment friendly - The alarm reminds you to take your cable with you and you will not have to buy a new one every other day
- worldwide unique
- certified by Apple
Technical specifications
General
| Color | red, white |
| Weight | 34 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Connections
| Connection, type | USB 2.0 male (type A) |
| Connection 2, type | Apple Lightning male (8-pin) |
Device connections
| Output, max. amperage | 2.4 A |
| Input, type | USB 2.0 male (type A) |
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
Cable
| Cable length | 1 m |
| max current capacity | 2.4 |
| Cable type | round cable |
Downloads
Product data sheet pdf
€29.99 RRP
Packing units:
1 / 20