Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
BUZZ 2in1 Charge’n Sync Alarm Cable, white
for all devices with Micro USB and Lightning port
The 2in1 Alarm cable charges and synchronises smartphone and tablet reliably, no matter if iOS or Android.
With the alarm function your device is theft-protected and as well you will not leave it behind wherever you have used it.
The perfect accessory for all your gadgets with a Micro USB port or a Lightning connector.
- reminder function - Thanks to the alarm you will never again forget your cable and adapter at the hotel
- theft protection - The BUZZ cable will sound if the connection is broken
- fire prevention - The alarm reminds you to also disconnect the charger after finishing the charging process
- environment friendly - The alarm reminds you to take your cable with you and you will not have to buy a new one every other day
- worldwide unique
- fully certified by Apple
Technical specifications
General
| Color | red, white |
| Weight | 35 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Connections
| Connection, type | USB 2.0 male (type A) |
| Connection 2, type | 2in1 Micro USB & Lightning male |
Device connections
| Output 2, voltage | 5 V (DC) |
| Output, max. amperage | 2.1 A |
| Input, type | USB 2.0 male (type A) |
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
Cable
| Cable length | 1 m |
| max current capacity | 2.1 |
| Cable type | round cable |
Downloads
Product data sheet pdf
€39.99 RRP
Packing units:
1 / 20