Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Atlas (EKP122)asda
Wheeled Laptop Backpack, 13-inch to 17.3-inch Adaptable Compartment asda
Offering you the functionality and intuitive design you’ve come to expect from an Everki backpack, with the traveling ease of a wheeled trolley. Now your mobile office will be completely organized, accessible and easy to maneuver. asdda
- 1Removable adjustable laptop pocket for 13-inch to 17.3-inch devices
- 2Spacious, well-organized compartments
- 3Felt-lined iPad/Kindle/tablet pocket
- 4Smooth, quiet wheels
- 5RFID-blocking pocket
- 6Hidden wide, comfortable and well padded shoulder straps
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 550 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 400 mm |
| Color | black |
| Weight | 3050 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 203 mm |
| Material | fabric |
Build
| compartments for | A4 Folder, Computer accessories, Purse, Water bottle, Headphones, Credit cards, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards, Magazines |
| capacity | 30 |
| wheels | yes |
| Devices Suitable From | 33 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 44 |