Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Advance (EKP107)
Laptop Backpack, up to 15.6-Inch
The Advance Laptop Backpack is everything you need – and nothing you don’t. With dedicated pockets for an iPad/Pro/Kindle/tablet and up to a 15.6-inch laptop, as well as spacious, well-organized compartments, the Advance is the lightweight and sturdy companion that’s perfect for your most important business needs.
- Dedicated pockets for 15.6-inch laptop and iPad/Pro/Kindle/tablet
- Spacious, well-organized compartments
- Ergonomic shoulder straps
- Hidden stash pocket
- Trolley handle pass-through
- Quick-access pocket
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 430 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 160 mm |
| Length | 315 mm |
| Color | black |
| Weight | 890 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| Material | fabric |
| Special feature | File divider, Hidden Stash Pocket, High-Contrast Lining, Limited lifetime warranty, Self-healing zippers, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| compartments for | A4 Folder, Water bottle, Credit cards, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards |
| capacity | 27 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 39.62 |
€69.95 RRP
Packing units:
1 / 5