Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Active ultraflat Full HD DVB-T2 indoor antenna, incl. LTE/4G filter
with up to 16 dBi amplification for weak signal area
Trough the ultraflat design this antenna is very simple and nearly invisible. You can place it with the supplied mounting stand or with the hook and loop fastener at the wall.
The extreme low noise antenna amplifier optimizes the reception of the best digital signal within a range of 25 km from your nearest transmitter.
- for reception of digital TV signals in UHF (470 MHz - 790 MHz) range
- active DVB-T, and DVB-T2 antenna especially for HD/SD digital terrestrial TV reception
- amplifier gain (up to 16 dBi)
- GSM/LTE/4G filter to avoid annoying interference by cell phones
- Recommended transmitter range: 0 - 25 km
- ultraflat design (0.5 mm), stand or wall mounting
- shielded coaxial cable and coaxial connector for interference-free reception
Technical specifications
General
| Height | 65 mm |
| Markings | WEEE, CE, Goobay_DVB-T2_HD, 4G/LTE-Filter |
| Width | 355 mm |
| Color | black |
| Weight | 98 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 0.5 mm |
| Special feature | pliable |
| antenna Type | Indoor Antenna |
Cable
| Cable type | coaxial cable |
Signal transmission
| Frequency range UHF to | 790 |
| antenna gain UHF | 16 dBi max. |
| blocking filter | LTE/4G |
| Frequency Range UHF from | 470 |
| Amplifier power-supply | via power supply (Euro plug, 230V) |
| Transmission modes | DVB-T, DVB-T2 |
| Signal amplification | yes |
Scope of delivery
| power Supply | 100-240 V (Euro) |
accessory - Power supply
| No-load power consumption | 0.05 W |
| Input AC frequency | 50/60 Hz |
| Dimensions | 55x36x60 |
| Output current | 0.55 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 2.75 W |
| Output voltage | 5 V |
| Model identifier | SVV0500550-A02 |
| Cable Length | 1.8 mm |
| Average active efficiency | 72.4 % |
| Weight | 62 g |
| Input current | 0.2 A |
€29.99 RRP
Packing units:
1 / 10