Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Phone Power
AA (Mignon)/HR6 (58399) - 1600 mAh
Nickel-metal hydride battery (NiMH), 1.2 V
Innovative application-specific products complete the VARTA rechargeable assortment. Whether you use low drain devices like solar lights or power-hungry toys, VARTA has the matching special battery for every battery-driven device
- Premium quality for the growing analog and digital cordless phone market
- Premium quality for the growing analog and digital cordless phone market
- Rechargeable hundreds of times without memory effect
- energy and durable power supply
- Recharge hundreds of times
Technical specifications
General
| Height | 50.5 mm |
| Model designation | 58399 |
| Diameter | 14.5 mm |
| Weight | 25 g |
| Consumption Unit | 2 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | AA (Mignon) |
| rechargeable | yes |
| IEC-Name | HR6 |
| Voltage | 1.2 V |
| max. capacity | 1600 mAh |
| Technology | Nickel-metal hydride battery (NiMH) |
Downloads
MDS / MSDS pdf
€8.49 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100