Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
8 Port Gigabit Ethernet Switch
with 8 RJ45 ports 10/100/1000Mbps Auto-Negotiation
- supports Auto-Negotiation Auto MDI/MDIX for all circuit points; auto recognition (in-/output); no need for Crossover or Uplink Ports
- max.10/100/1000Mbps (Half-duplex) / max.20/200/2000Mbps (Full-duplex) compatible
- Green-Power-Ethernet brings you an easy way to run your network favorable and with low current
- IEEE 802.3 10Base-T; IEEE 802.3u 100Base-TX und IEEE802.3x Flow conformIEEE 802.3 10Base-T; IEEE 802.3u 100Base-TX und IEEE802.3x Flow conform
- control-transmission-method "store and forward"
- Plug & Play
Technical specifications
General
| Height | 24 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 132 mm |
| Color | white |
| Weight | 126 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 75 mm |
Device connections
| Device Connections | 8 |
Scope of delivery
| Assembly Material | 100-240 V (Euro), manual |
accessory - Power supply
| No-load power consumption | 0.08 W |
| Input AC frequency | 50/60 Hz |
| Dimensions | 22x55x75 |
| Output current | 1 A |
| Input voltage | 220-240 V |
| Output power | 5 W |
| Output voltage | 5 V |
| Model identifier | KT05W050100EU |
| Cable Length | 1000 mm |
| Average active efficiency | 75.12 % |
| Weight | 50 g |
| Input current | 0.2 A |
€29.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40