Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
5 Port Gigabit Ethernet Switch
with 5x 10/100/1000Mbps Auto-Negotiation RJ45 Ports
- 5 Auto-Negotiation, Auto-MDI/MDIX ports provide smart switching between 10Mbps, 100Mbps and 1000Mbps hardware
- energy-conserving design, save up to 75% of the power
- non-blocking switching architecture enables full wire-speed packets forwarding and filtering
- supports MAC address auto-learning and auto-aging
- fanless design ensures quiet operation without noise
- Plug and Play design simplifies installation, Wall mounting with suspension eyelets
- complies with IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x and IEEE 802.3ab standards
Technical specifications
General
| Height | 30 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 120 mm |
| Length | 160 mm |
| Color | white |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
Device connections
| Device Connections | 5 |
Scope of delivery
| Assembly Material | 100-240 V (Euro), manual |
accessory - Power supply
| No-load power consumption | 0.08 W |
| Input AC frequency | 50/60 Hz |
| Dimensions | 22x55x75 |
| Output current | 1 A |
| Input voltage | 220-240 V |
| Output power | 5 W |
| Output voltage | 5 V |
| Model identifier | KT05W050100EU |
| Cable Length | 1000 mm |
| Average active efficiency | 75.12 % |
| Weight | 50 g |
| Input current | 0.2 A |
€24.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40