Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
4SR44 (4028)
silver Oxide-Zinc Battery, 6.2 V
Technical specifications
General
| Height | 25.2 mm |
| Model designation | 4028 |
| Diameter | 13 mm |
| Weight | 11.1 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | 4SR44 |
| Voltage | 6.2 V |
| max. capacity | 145 mAh |
| Technology | silver Oxide-Zinc Battery |
€9.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 100