Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Freeze Flex Plus
WG-538
Liquids; Industrial oils; Cold protection
The WG-538 Freeze Flex Plus is Wonder Grips® latest innovation in cold-resistant hand protection. This is a fully double coated and cold resistant glove
(contact cold performance level 2) that keeps hands warm down to -20°C. Using the specially developed and innovative SZNT™ nitrile coating, the WG-538 Freeze Flex Plus remains flexible and comfortable even in sub-freezing temperatures, while ensuring maximum abrasion resistance.
| Examples of use: | - Refrigerated transport and storage |
| - waste disposal | |
| - agricultural work |
- Fully double coated and cold resistant.
- Keeps hands warm down to -20°C.
- Remains flexible and comfortable even in temperatures below freezing.
- Ensures highest abrasion resistance.
Technical specifications
General
| Color | blue |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Latex |
| Base material | Polyester |
| Total length | 26.8 cm |
| Hand width | 12.4 cm |
| Length of the middle finger | 9 cm |
| Weight | 139,8 |
| Technologies | EN388:2016 - 4131X; EN511:2006 - X2X |
| Size | XL/10 |
| Gauge | 13 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Sub-Zero Nitrile Technology; Thermo-Set Pre-Curverd Design Technology |
€13.99 RRP
Packing units:
1 / 72