Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Voltage Converter AC/AC 45 W
converts 220 V - 240 V AC to 110 V - 120 V AC
- for using electronic devices from the USA in Europe
Technical specifications
General
| Height | 87.6 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 62.2 mm |
| Length | 87.6 mm |
| Color | black |
| Weight | 472 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, type | US/Japan female (Type A, NEMA 1-15, 2-pole) |
Device connections
| Output, voltage (AC) | 110 V |
| Input, Voltage Range | 220 - 240 (AC) V |
| Output, type | US/Japan female (Type A, NEMA 1-15, 2-pole) |
€14.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 20