Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ Multiport Adapter CardReader
adds three USB 3.0 connections and a card slot for SD/MMC and micro SD cards to a USB-C™ device
- mirrors signals from USB-C™ to USB devices
- reads SD/MMC and micro SD memory cards
- 3x USB-A 3.0 ports for fast data transfers and charging
- suitable for MacBook and MacBook Pro and other devices with USB-C™ connection
Technical specifications
General
| Height | 11 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 95 mm |
| Length | 190 mm |
| Color | white |
| Weight | 40 g |
| Packaging type | Retail Polybag |
Device connections
| Output 2, type | microSD |
| Output 3, type | SD |
| Output, type | 3 USB 3.0 female (Type A) |
| Input, type | USB-C™ male |
Cable
| Cable length | 0.15 m |
€29.99 RRP
Packing units:
1 / 180