Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Urbanite (EKS620)
Laptop Vertical Messenger Bag, fits up to 14.1-inch/MacBook Pro 15-inch
Student, executive, and seasoned traveler alike can appreciate a bag that combines briefcase functionality with the fresh look and stylistic versatility of a vertical messenger. Checkpoint Friendly and feature rich, the Urbanite works as well traversing the country as it does navigating the concrete jungle.
- Checkpoint Friendly 14.1-inch laptop/15-inch MacBook Pro compartment
- Spacious, well-organized compartments
- Felt-Lined iPad/Kindle/tablet pocket
- Multifunctional side pockets
- Ergonomic two-way adjustable shoulder strap
- Trolley handle pass-through
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 400 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 330 mm |
| Color | black |
| Weight | 1270 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 20 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Self-healing zippers, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| compartments for | Water bottle, Purse, Computer accessories, Headphones, Credit cards, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards |
| capacity | 20 |
| construction form | messenger |
| Devices Suitable Max | 35.9 |
€99.95 RRP
Packing units:
1 / 5