Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Tower fan
oscillating, quiet column fan with power cable
This powerful tower fan has a 45-watt electric motor and, thanks to its pivoting function for evenly distributed ventilation in three stages.
- powerful 45 W electric motor
- Oscillation ensures evenly distributed flow of air
- 3 power levels: light, strong, turbo
- whisper-quiet operation
- suitable for rooms up to 40 m²
- Dimensions B x H x T (cm): 12x 77,5 x 14
- Cable length: 1,6 m
Technical specifications
General
| Height | 775 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 120 mm |
| Length | 140 mm |
| Diameter | 220 mm |
| Color | white |
| Weight | 2450 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| Material | plastic |
Performance
| operating voltage | 5 V (DC) |
| Performance | 45 |