Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Studio (EKP118)
Laptop Backpack, fits up to 14.1-inch/MacBook Pro 15-inch
Sometimes a little can go a long way. Slim, small, and conservatively styled, the Studio makes short work of the commute and projects a professional edge when you walk through the door.
- Dedicated pockets for 14.1-inch laptop/MacBook Pro 15-inch
- Integrated laptop corner guard system
- Felt-lined iPad/Kindle/tablet pocket
- Spacious, well-organized compartments
- Wide, ergonomic shoulder straps with zippered stash pocket
- Trolley handle pass-through with hidden stash pocket
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 400 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 280 mm |
| Color | black |
| Weight | 1000 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 115 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Cable management, Laptop Corner-Guard Protection System, Self-healing zippers, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| compartments for | Purse, Computer accessories, Water bottle, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Travel documents, Pens, Tablet/eReader, Business cards, Phone, Credit cards, Headphones |
| capacity | 14 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 35.9 |
€99.95 RRP
Packing units:
1 / 5