Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Superlife
R20/D (Mono) (2020)
Zinc chloride battery, 1.5 V
- reliable and affordable energy
- for low-power devices such as clocks or remote controls
Technical specifications
General
| Height | 61.5 mm |
| Width | 34.2 mm |
| Model designation | 2020 |
| Length | 61.5 mm |
| Diameter | 34.2 mm |
| Weight | 142.7 g |
| Consumption Unit | 2 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | D (Mono) |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | R20 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | Zinc chloride battery |
Downloads
Product data sheet pdf
€1.89 RRP
Packing units:
1 / 12 / 60