Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Plug-in Battery charger
charges up to four AAA/Micro or AA/Mignon and two 9 V batteries
AA/AAA: 2x 500mA
9V: 2x 15mA
- suitable for NiCd and NiMH rechargeable batteries
- switches off automatically after eight hours thanks to integrated safety timer
- charging current (AA/AAA): two 500 mA
- charging current (9 V): two 15 mA
Technical specifications
General
| Height | 29 mm |
| Operating temperature up to | 25 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 69.6 mm |
| Length | 106.5 mm |
| Color | black |
| Weight | 120 g |
| Packaging type | Retail Box |
| Material | ABS |
Battery
| max. charge time | 8 h |
| suitable battery size | 9V Block, AA (Mignon), AAA (Micro) |
Performance
| Security Functions | Security timer |
Device connections
| Input, Voltage Range | 100 - 240 (AC) V |
€14.99 RRP
Packing units:
1 / 25 / 50