Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Onyx (EKP132S17)
Premium Travel Friendly Laptop Backpack, up to 17.3-Inch
Every detail of the Onyx has been designed for the discerning business traveler. The high-quality materials, premium functions and timeless design make it a first-class choice for mobile professionals.
- Travel-friendly 17.3-inch laptop / tablet compartment
- Hard shell compartment with quick access to sunglasses
- Patented corner protection system
- Inconspicuous, RFID-blocking compartment
- Quick access compartment for magazines / newspapers
- Trolley tab
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 475 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 360 mm |
| Color | black |
| Weight | 1900 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 200 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Checkpoint-friendly, Felt-Lined iPad/Kindle/Tablet Pocket, File divider, Hidden Stash Pocket, High-Contrast Lining, High-Grade Leather Accents, Laptop Corner-Guard Protection System, Limited lifetime warranty, Quick-Access Magazine Slot, RFID-Protected Pocket , Self-healing zippers, Shell-Protected Sunglass/Gadget Case, Trolley Handle Pass-Through Strap, Water-Repellent |
Build
| compartments for | Sunglass, A4 Folder, Computer accessories, Water bottle, Credit cards, Laptop, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards, Magazines, Power supply |
| capacity | 36 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 43.9 |
€345.00 RRP
Packing units:
1 / 4