Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Basic
Monitor mount FLEX
for table mounting with extendable arm for one screen, height adjustable, (swiveling and tilting) up to 15kg
This monitor mount is the perfect complement for the workplace. The built-in adjustable VESA plate provides more flexibility by tilting, rotating or pivoting the monitor. The telescopic arm provides the optimal positioning of the screen.
It is also ideal for large users.
- The mounting option for the office or at home offers the optimal use of space, the perfect viewing angle and a pleasant ease of use.
- The metal construction provides a stable hold and the optimal viewing angle due to the tiltability of up to 15°, the pivoting of up to 180° and the height adjustability from 100 to 400mm.
- The holder is suitable for all common monitors from 13-32" (33-81 cm).
- If necessary, the monitor arm can be extended up to 385mm via the joint.
- The integrated cable management system ensures order and protection of the connection cables.
- It is mounted with a table clamp, which can be removed without residue if necessary.
Technical specifications
General
| Height | 448 mm |
| Width | 100 mm |
| Color | black |
| Weight | 2600 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 447 mm |
| Material | plastic, steel (powder-coated) |
Performance
| VESA (FDMI) | 75 x 75 mm |
| screen Size | 33 - 81 inch |
| turn / swivel range | 180 ° |
| maximum load | 15 kg |
| height adjustment | 300 |
| inclination and tilting ranges | 15 ° |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws, spacers |
€69.99 RRP
Packing units:
1 / 6