Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
LR54 (4274)
alkaline manganese button cell, 1.5 V
Technical specifications
General
| Height | 3.1 mm |
| Model designation | 4274 |
| Diameter | 11.6 mm |
| Weight | 1.1 g |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| JIS-Name | AG10 |
| ANSI/NEDA-Name | L1130 |
| Storage ability | 2 years |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR54 |
| Voltage | 1.5 V |
| max. capacity | 50 mAh |
| Technology | alkaline manganese battery |