Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Longlife Power
LR20/D (Mono) (4920)
alkaline manganese battery, 1.5 V
- extra powerful for best performance in devices with high power consumption
- designed for the use in toys, computer accessories, torches, etc.
Technical specifications
General
| Height | 61.5 mm |
| Model designation | 4920 |
| Length | 61.5 mm |
| Diameter | 34.2 mm |
| Weight | 142.7 g |
| Consumption Unit | 2 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | D (Mono) |
| ANSI/NEDA-Name | 13A |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR20 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
Downloads
Declaration of conformity pdf
€6.49 RRP
Packing units:
1 / 10 / 50