Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Industrial
LR14/C (Baby) ()
alkaline manganese battery, 1.5 V
- 20 pcs tray - reliable industrial quality power supply
- permanently precise energy for energy-intensive applications
- especially suitable for continuous and pulse operation with high currents
- is used in particular by industry and manufacturers to equip high-quality electrical devices
- is suitable e.g. for LED flashlights or battery operated toys
- the cells are hermetically sealed, thus protected against leakage and long-lasting
- Manufactured without cadmium or mercury
Technical specifications
General
| Height | 50 mm |
| Markings | BattG |
| Diameter | 26.2 mm |
| Consumption Unit | 20 pcs. shrink-pack |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | C (Baby) |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR14 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
€49.99 RRP
Packing units:
1 / 20