Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
LED white real wax candle, 7.5 x 10 cm
beautiful and safe lighting solution for many areas including homes and loggias, offices or schools
- unique flame effect thanks to moving wick and candle shell made of real wax – hard to distinguish from real candles
- with timer function – 6 hours on/18 hours off (in the "ON" position)
- warm candlelight – simple, elegant and particularly safe
- can be used in places where real candles are too dangerous or not allowed
- battery-operated (3 x AAA, not included in delivery)
- note: do not expose to high temperatures and strong sunlight, otherwise the candle will melt
Technical specifications
General
| Height | 100 mm |
| Operating temperature up to | 50 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Diameter | 75 mm |
| Color | white |
| Weight | 168 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Retail Box |
| Material | PC, glass |
| protection class | IP20 |
| Number of switching cycles | 12500 pcs. |
| General service life | 25000 hrs. |
Battery
| Voltage | 1.5 V |
| Number of Cells | 3 pieces |
Performance
| luminous source | light emitting diode (LED) |
| min. lighting duration | 150 h |
| color rendering index | 80 Ra |
| operating voltage | 4.5 V (DC) |
| Dimmability | not dimmable |
| Luminous color | warm white |
| Luminous flux total | 10 lm |
| Illuminate-Type | LED |
| color temperature | 2700 K |
Build
| Beam Angle | 180 ° |
€5.99 RRP
Packing units:
1 / 36