Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
LED flashlight High Bright 300
ideal for leisure, sports, camping, fishing, hunting and roadside assistance
- very bright 5 W Cree XPG2 high-performance LED
- 300 lm with a lighting range of up to 150 m
- splash-proof protection in accordance with IPX4
- 3 light modes: 100% light, 20% light and SOS; can be set by gently pressing a button
- lamp head with focus ring for continuously adjusting the light beam
- corrosion-resistant aluminium housing and practical wrist strap
- battery-operated (3x AAA, not included in delivery)
Technical specifications
General
| Applications | Outdoor/Camping |
| Operating temperature up to | 60 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Length | 126 mm |
| Diameter | 34 mm |
| Color | black |
| Weight | 119 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Retail Blister |
| Material | aluminum, PMMA |
| Special feature | dimming |
| protection class | IPX4 |
| Number of switching cycles | 50000 pcs. |
| Energy efficiency rating | A 874/2012/EU |
| General service life | 50000 hrs. |
Battery
| Voltage | 1.5 V |
| Number of Cells | 3 pieces |
Performance
| luminous source | light emitting diode (LED) |
| min. lighting duration | 3 h |
| corresponds light bulb | 30 W |
| Light yield | 60 lm/W |
| Power consumption | 5 W |
| operating voltage | 4.5 V (DC) |
| Dimmability | dimmable |
| 150 | |
| Luminous color | cool white |
| weighted energy consumption | 5.5 kWh/1.000 h |
| Luminous flux total | 300 lm |
| Illuminate-Type | Cree LED |
| max. lighting duration | 7 h |
Scope of delivery
| Storage | hand strap |
€14.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40