Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Inverter DC/AC
converts 12 V DC to 230 V AC
- 230 V AC can be used for mobile operation of original notebook power supplies with max. power consumption of 150 W
- safety socket with child protection
- with USB port (5 V / 2400 mA) for operation and charging of mobile phones or other devices
- active temperature-controlled cooling with integrated ventilator
- automatic switch-off when battery voltage is low
- fits in any cigarette lighter
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 40 °C |
| Markings | CE, WEEE |
| Length | 163 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Color | silver |
| Weight | 505 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Blister |
| Appliance Class | II |
| protection class | IP20 |
Performance
| max. performance | 150 W |
Device connections
| Output, voltage (AC) | 230 V |
| Input, Voltage Range | 12 (DC) V |
| Output, max. amperage | 2.4 A |
| Output, type | Safety socket (Type F, CEE 7/7) |
| Input, type | Cigarette lighter male |
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
€39.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 20